הקדמה

רונית שלו - טיפול באמצעות בעלי חיים

"עם הבן שלי כל דבר זה מלחמה, הוא לא מוכן לקבל "לא", כל דבר קטן מרגיז אותו ועל כל דבר הוא צועק. גם עם החברים בגן- ילד שלא עושה מה שהוא רוצה הוא פשוט  לא חבר שלו!"

"הילדה שלי מוכשרת, חכמה ויפה ובכל זאת הביטחון העצמי שלה נמוך. אני מנסה לחזק אותה בכל הזדמנות אבל כשאנחנו פוגשים מישהו ברחוב היא מיד מסתירה את פניה בתוכי.אני לא מבינה למה זה קורה לה…."

"המורה אומרת שלילד שלי קשה לשבת ולהתרכז איך אפשר לדעת איזה טיפול יכול להתאים לו?…"

בשנים האחרונות אנו עדים לחשיבות ההולכת וגוברת לסיוע ומעורבות של בעלי חיים בתהליכים טיפוליים באוכלוסיות שונות. הטיפול באמצעות בעלי החיים הינו מגוון מאוד ומאפשר שילוב מספר רב של גישות בהתאם לצרכי המטופל.

בשונה מכל קשר טיפולי אחר, בעלי החיים מקבלים אותנו ללא תנאים, מעוררים בנו תחושות חזקות וגורמים לנו לייחס להם תכונות, רגשות ומחשבות אנושיות ולהגיב אליהם. בכך הם מאפשרים למטפל להיכנס אל תוך עולמו הפנימי של המטופל תוך עקיפת רבים מהמחסומים וההתנגדויות שעלולים לעלות בטיפול.

שמי רונית שלו ואני מטפלת בילדים, בני נוער ומבוגרים באמצעות בעלי חיים במפגשים פרטניים ובקבוצות. אני עובדת עם מסגרות שונות בחינוך הרגיל והמיוחד ומטפלת באופן פרטי בקליניקה שלי במיקום מרכזי ושקט ברחובות. כמו כן, אני מלווה מטפלים צעירים בתחילת דרכם ומרצה בפני אנשי מקצוע מתחום החינוך והטיפול.

אני רואה בשיתוף הפעולה חלק קריטי ובלתי נפרד מהטיפול ובכדי לשמר את השינוי המושג בטיפול לכל אורך התהליך אני מעדכנת ומנחה באופן שוטף את ההורים והצוות החינוכי והטיפולי.

אם יש לילדכם קושי או מצוקה ואתם מתלבטים בנוגע לטיפול באמצעות בעלי חיים אשמח לעזור לכם ולענות לשאלותיכם.